Zeki Müren Hangi Tür Sanatçı?

Zeki Müren (6 Aralık 1931 – 24 Eylül 1996), Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair. “Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak anılan Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir.

  • Zeki Müren kimdir Sanatımızın Güneşi, Müziğin Paşası, yaşarken efsane olmayı başarmış sanatçı, Zeki Müren’in hayat hikâyesidir. Geçen sene Sanat Güneşimiz, Paşamız Zeki Müren’i hafızamın bana oynadığı oyunlarla gecikmeli olarak kutlamış, bir sonraki cümlede okuyacağınız girişle başlamıştım.

Zeki Müren hangi müzik türü?

Klasik Türk Müziği ses sanatçısı, söz yazarı ve besteci. Türk Sanat Musikisi’nin unutulmaz seslerinden biri olan Zeki Müren, duygulu sesi, farklı yorum tarzı ve feminen görüntüsüyle, Türkiye’de birçok toplumsal tabuyu aşmıştır.

Zeki Müren nerede ve nasıl öldü?

Bodrum’daki evinde inzivaya çekildi. 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan Mezarlığı’ndadır.

Zeki Müreni kim keşfetti?

Henüz ilkokuldayken yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi ve müzikli okul müsamerelerinde baş rolleri oynamaya başladı. Hayatındaki ilk rolü, bu müsamerelerden birindeki çoban rolüdür. Ortaokulu yine Bursa’da, Tahtakale’deki 2. Ortaokulda tamamladı.

Zeki Müren ne zaman vuruldu?

Zeki Müren 600’ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir Muhabbet Kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. 300 dolayında şarkı besteledi.

You might be interested:  Grafik Tasarım Sınavında Ne Sorulur?

Zeki Müren ailesi kimdir?

Zeki Müren, Bursa’nın Hisar semtinde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Bursa’ya Üsküp’ten göç etti. Babası ailesini kereste tüccarlığı yaparak geçindiriyordu. 11 yaşında sünnet olan Zeki Müren çelimsiz, ufak tefek bir çocuktu.

Zeki Müren servetini kime bıraktı?

Zeki Müren, yaşamı boyunca sürekli olarak Mehmetçik Vakfı’na bağışlarda bulunmuş bir sanatçıydı. Vasiyetinde de mal varlığını Mehmetçik Vakfı’na bağışlamıştı.

Zeki Müren nerede vefat etti?

Maksim Gazinosu sahnelerinde de hiç ara vermeden 11 yıl boyunca Behiye Aksoy ile dönüşümlü sahne alarak parladı. Geçen yıllar, başarılı yüzlerce çalışmadan sonra 1976’da Londra’daki Royal Alber Hall’da konser verdi. Bu sıradan gibi görünen değerli bir eylemdi. Çünkü Zeki Müren bu mekânda sahne alan ilk Türk Sanatçıydı.

Zeki Mürenin babası kimdir?

Sizleri 63 yıl öncesinin Bursa ‘sına götüreceğim, evlerin birbirine yapıştığı, Tophane Mahallesi’ndeki Ortapazar Caddesi’ne, 30 numaralı evimize gidelim en iyisi 6 Aralık 1931.

Zeki Müren aslen nereli?

Zeki Müren 6 Aralık 1931 yılında Bursa Tophane’ de, Üsküp’den Bursa’ya göç eden bir ailenin tek çocuğu olarak doğmuş, ortaokulu bitirene dek Bursa’da yaşamıştır. Babası Kaya Bey ve annesi Hayriye hanımdır.

Zeki Müren kaç doğumlu kaç yılında öldü?

Doğum tarihi: 6 Aralık 1931, Bursa, Ölüm tarihi ve yeri: 24 Eylül 1996, İzmir, Zeki Müren (6 Aralık 1931 – 24 Eylül 1996), Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair. “Sanat Güneşi” ve “Paşa”olarak anılan Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *