Sanat Dergisi Nasıl Hazırlanır?

Bir derginin içinde neler olur?

Dergiler, günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı yazılı ve basılı olan; reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri amacıyla hazırlanan yayınlardır. Bir dergi tasarımı yapılırken standart olarak şu elemanlar ile bütünlük sağlanır; sayfa numaraları, çerçeve, renk, çizgi, resim, başlık, yazı ve tablolar.

Bir dergide olması gerekenler nelerdir?

Dergi Tasarımında Nelere Dikkat Edilir? Görsel hiyerarşi, bütünlük, vurgulama denge, orantı ve devamlılık konularından sıkıntısız olmalıdır. Bütünlük sağlanması çok sayfalı işlerde çok önemlidir, iyi organize edilmeli ve bir kişiliğe sahip olmalı, okuyucunun kolay bir şekilde okuyabilmesi hedeflenmelidir.

Bir dergi nasıl yapılır?

“ Dergi ”, günlük olarak basılmayan, standart olarak aylık basılan süreli yayınlardır. E dergilerden farklı olarak dergiler, belirli periyotlar dışında yayımlanan en fazla 12 aylık, en az 15 günde bir basılan yaygın bir okuma aracıdır. Dergiler nitelikli kâğıtlara basılmaktadır.

Dergi kapağına ne yazılır?

Bir dergi kapağının cesur, tutarlı, sosyal olarak paylaşılabilir ve renkli olması gerekir. Beyaz alanların, fotoğrafın, tipografinin ve manşetin iyi kullanılmış olması gerekir. Merkezi bir görüntü veya fotoğraf ve dergi logosu ve sayı numarası içerir. Parçaların başlıklarını veya diğer metinleri içerebilir.

You might be interested:  Sanat Ile Toplum Arasında Ne Tür Bir Ilişki Vardır?

Makalede ISSN nedir?

Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası ( ISSN ) süreli yayınlar için verilmiş olan uluslararası bir numaralandırma sistemidir. ISSN bilgisi; dergi dış kapakta, tercihen sağ üstte, iç kapakta, dergiye ilişkin bilgilerle birlikte ve web sayfasında kolayca görülebilir bir yerde belirtilmelidir.

Dergi nedir ve özellikleri?

Dergi düzenli aralıklarla çıkan bir fikir yayınıdır.Dergilerin içerisinde çeşitli konular, makaleler, eleştiri, tartışmanın yanı sıra renkli fotoğraflar ve karikatür vardır. Dergiyi gazeteden ayıran ise ciltli olmasıdır. Dergilerin sayfaları birbirlerine yapıştırıcı yada zımba ile tutturulur.

Dergide içindekiler bölümü olur mu?

Unassigned ) Bölümler dergide değişik sayfa yapıları ile sunulabilirler. Her sayı için dergi editörü tarafından düzenlenen İçindekiler sayfası dergi bölümlerinin başlıkları ile düzenlenir, o sayıda bir bölümle ilgili yazı yok ise, o bölüm başlığı kullanılmaz.

Dergi tasarımı nasıl olmalıdır?

Dergi Tasarımında Önemli Detaylar Okunurluğu kolay olacak ve görsel olarak da yazı ile bütünlük içinde olacak nitelikte olmalıdır. Hedef kitlelerine göre belirlenerek buna göre tasarım hazırlanmalıdır. Tasarımı oluşturan faktörler başlık, yazı fotoğraf, renkler ve sayfa numarasıdır.

Mizanpaj yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Mizanpaj öncelikle kağıt üzerine taslak bir çalışmayla ana hatlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirlenen ana hatların dışına çıkılmaması gerekmektedir. İlk olarak yayının sunulacağı hedef kitle belirlenmesi gerekmektedir. Bu kitle, yayının mizanpajını yaparken kullanılacak tüm materyalleri etkilemektedir.

Bir dergi çıkarmak için nelere ihtiyaç vardır kısaca?

Dergi Çıkarmak İçin İstenen Resmi Evraklar

 • Yayın Sahibine Ait Belgeler. a. Dergiyi çıkaracak kişinin yanı yayın sahibinin nüfus kayıt örneği (muhtardan alınabilir)
 • Sorumlu Yazı İşlerine Ait Belgeler. Bir derginin hem sahibi hem de sorumlu yazı işleri müdürü olabilirsiniz.
 • İstenen Diğer Belgeler.

Bir dergi çıkarmak için gereken işlem basamakları nelerdir?

Yapmış olduğunuz araştırmanızdan hareketle bir dergi çıkarmak için gereken işlem basamaklarını yazınız.

 • Konuyu ve ismi belirleme.
 • Dergi yazarlarını belirleme.
 • Dergi tasarımını belirleme.
 • İçerik oluşturma.
 • Dergiyi basma.
 • Dağıtım.
You might be interested:  Sanat Yönetmeni Olmak Için Hangi Bölüm?

Bir dergi ortalama kaç sayfa olur?

2. İçindekiler Sayfası Dergilerde genel olarak haber ya da konu sayısı oldukça fazladır. Ortalama 50 sayfa olan bir dergide dahi çok fazla haber olduğunu söylemek doğru olur.

Dergi kapak tasarımı nedir?

Dergi kapak tasarımı izleyicinin ilk gördüğü anda ona açılan bir pencere olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu açıdan tasarımdaki görsel yapıyı incelediğimizde; içeriktekileri ön plana çıkartacak görsel (görseller) ve başlıklardan oluşur.

Dergi isimleri nelerdir?

İşte bu dergilerden en çok ilgi görenlerini sizin için derledik.

 1. Kafasına Göre.
 2. Ot Dergi – Maksat Yeşillik Olsun.
 3. 3. Fil Dergisi – Deveden büyük fil var.
 4. Bavul Dergi.
 5. Pulbiber.
 6. Kafka Okur.
 7. 7. yumuşah g – Aylık paldır kültür dergisi.
 8. 8. Kafa Dergi – KAFA, bi dünya.

Microsoft Word de kapak nasıl yapılır?

Kapak sayfası ekleme

 1. Ekle sekmesinin Sayfalar grubunda Kapak Sayfası’na tıklayın.
 2. Seçenekler galerisinden bir kapak sayfası düzenine tıklayın. Kapak sayfası ekledikten sonra, kapak sayfasının başlığı gibi bir alanını seçip metin yazarak örnek metni kendi metninizle değiştirebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *