Ebru Sanat Nasıl Yapılır?

Ebru yapmak için öncelikle tekneye kitre ile yoğunlaştırılmış su eklenir ve istenen kıvam yakalanır daha sonrasında teknede hazırlanan sıvı tülbentten süzülerek temizlenir. Ebru yapımının sonraki aşamasında toprak boyalar ezilerek macun kıvamına getirilir ve boyaya öd eklenerek bu karışım 15 gün dinlenmeye bırakılır.

 • Ebru sanatı Ebru, yoğunluğu çoğunlukla kitre denen katkı maddesi ile arttırılan bir kap suyun üzerinde boyalarla çeşitli kompozisyonlar oluşturularak, bunun kağıda aktarılmasıyla yapılır.

Ebru sanatı nasıl oluyor?

Kitre ile yoğunlaştırılan su yüzeyinde, özel boyalar kullanarak, fırça, biz ve tarak gibi aletlerle ve bir takım özel tekniklerle oluşturulan desenlerin kağıt üzerine aktarılmasıyla yapılan süsleme sanatına; ebru sanatı deniyor.

Ebru sanatı nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir?

Ebru sanatı su ve boyayla yapılan bir kağıt sanatıdır. Kullanılan Malzemeler:

 1. Mat ve emici özelliği bulunan, Hamur kağıt,
 2. Kitre adı verilen yapıştırıcı, tekne(içerisine kitre konulup hazırlanır),
 3. Boyalar(oksit sarı, oksit kırmızı, oksit siyah, lahur çivit mavisi en fazla kullanılan renklerdir.)

Ebru sanatı evde yapılır mı?

“ Evde ebru sanatı yapılır mı?” diye soranlar için yanıt gayet kısa ve basit: EVET! Evinizin rahat ortamında kendinizle baş başa güzel vakit geçirmenin en yaratıcı yollarından biri ebru yapmak olmalı.

You might be interested:  Grafik Kartı Paylaşımlı Ne Demek?

Ebru sanatı evde nasıl yapılır?

Kitre, ekstra deniz kadayıfı veya kıvam arttırıcı belli oranda suya katılarak blender yardımıyla topak kalmayana kadar ezilerek ebru sanatı suyu hazırlanır. Kullanmadan önce 1-2 saat bekletilir, köpükler gidince kullanılır. Bir gün önceden hazırlarsanız daha iyi sonuç alırsınız. İşiniz bitince buzdolabında saklayınız.

Ebru sanatı nedir kısa bilgi?

Ebru, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Fırça ve boyaları özeldir.

Ebru sanatı için gerekli malzemeler nelerdir?

Ebru sanatında yedi ana malzeme kullanılmaktadır. Bunlar; boya, tekne, kitre, öd, fırça, tarak ve tel çubuktur.

Ebru sanatı nasıl yapılır kısa bilgi?

Ebru yapmak için öncelikle tekneye kitre ile yoğunlaştırılmış su eklenir ve istenen kıvam yakalanır daha sonrasında teknede hazırlanan sıvı tülbentten süzülerek temizlenir. Ebru yapımının sonraki aşamasında toprak boyalar ezilerek macun kıvamına getirilir ve boyaya öd eklenerek bu karışım 15 gün dinlenmeye bırakılır.

Ebru sanatı suyu nedir?

Ebrunun suyuna bu özelliği veren maddenin ismi kitredir. Kitre, Türkiye’nin güney ve güneydoğu bölgelerinde kırlarda yetişen yabani bir dikenin(geven) özsuyudur. Köylüler kırlarda geven dikeninin gövdesine bıçakla çizik atar, birkaç gün beklerler. Bitkinin özsuyu çizik bölgeden akar ve kurur.

Ebru sanatı çeşitleri nelerdir?

Ebru Çeşitleri

 • Battal Ebru. Battal EbruEbrunun bilinen en eski tarzıdır.
 • Gelgit Ebru. Battal zemin atıldıktan sonra, bir çöp, iğne veya bız yardımıyla teknenin kenarlarına paralel olarak desenin çizilmesi ile oluşur.
 • Şal Ebrusu.
 • Taraklı Ebru.
 • Bülbül Yuvası
 • Kumlu – Kılçıklı Ebrular.
 • Hafif Ebru.
 • Çift Baskılı Ebrular.

Ebru sanatında kullanılan boyalar nasıl yapılır?

Geleneksel ebru; mutlaka toprak boya diye tabir edilen, pigment ve demir oksit ebru boyası ile yapılır. Bu boyalar destiseng denilen mermer el taşları ile su ve öd ilave edilerek, ezilerek hazırlanır. Bu kullandığımız boyalar halk arasında TOPRAK BOYA olarak adlandırılır.

You might be interested:  Sanat Eseri Ne Demektir?

Ebru yapmak için hangi malzemeler kullanılır?

Genel olarak 90 gram 1. Hamur beyaz kağıt ile şamua adında 70 gram sarı renkte ebru kağıdı kullanılmaktadır. Bunların yanında formula adında saman kağıt da kullanılır. Kırtasiyelerde satılan renkli kağıtlara ebru yapabilirsiniz.

Ebru yapmak zor mu?

ebru, yapması gerçekten kolay ve eğlenceli olan bir süsleme sanatı. yapımı için su, tekne, at kılından fırçalar, birinci sınıf kağıt * gibi malzemeler gerekli. ebru yapmak için bildiğimiz musluk suyuna kitre denilen maddenin katılması ve hazırlanan karışımın bir kaç gün beklemesi gerekir.

Kitre evde nasıl yapılır?

Kitre yaklaşık 5 litre suya dolu dolu bir avuç olarak koyulur. Bir iki gün bekletildikten sonra elimize bir eldiven giyip yumuşayan kitreyi suyun içinde ezerek inceltiyoruz. Bu işlemi isterseniz blender ile yapabilirsiniz. Daha iyi erimesi için kitreyi 1-2 gün daha bekletmemiz gerekir.

Ebru sanatında kullanılan su nasıl olmalı?

Su kireçsiz ise dinlendirilmiş musluk suyu olabilir. Eskiler yağmur suyu kullanırmış.Tercihen saf su kullanılmalıdır. Kitre ile de yapılabilir. Toprak boya: Ebruda kullanılan boyalar eskiden doğada bulunan topraktan elde edilirmiş.

Ebru öd nedir?

Sığır Ödü 90 ml (Kokusuz)Sığır ödü ebru sanatında kullanılan en önemli malzemelerden biridir. Boyaların batmadan suyun üzerinde durmasını sağlar. Öd aynı zamanda boyaların birbirilerine karışmasını engeller ve boyalara yapışkanlık kazandırır. Boyanın içine koyularak ya da direk suya dökülerek kullanılabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *